PGNiG Technologie S.A. zrealizowało budowę instalacji zapewniającej ciągłość dostaw gazu ziemnego gazociągiem jamalskim na terytorium Polski.
Zrealizowana Instalacja Osuszania Gazu to pierwsza i największa tego typu inwestycja na polskim odcinku gazociągu jamalskiego. Powstała w rekordowo szybkim tempie, w odpowiedzi na wielokrotne przekroczenia dopuszczalnych norm punktu rosy w dostawach gazu z importu, które występowały w latach 2004-2017. Wybudowana przez PGNiG Technologie S.A. instalacja zapobiegnie takim sytuacjom w przyszłości oraz zapewni ciągłość dostaw gazu na terytorium Polski, co znacząco wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne kraju. W dniu 17 kwietnia 2020r. spółka oficjalnie przekazała instalację w ręce inwestora, którym jest PGNiG S.A.
Inwestycja zlokalizowana w pobliżu jednego z dwóch tzw. punktów wzajemnego połączenia gazociągu jamalskiego z krajowym systemem przesyłowym gazu w woj. kujawsko-pomorskim, działa w oparciu o metodę absorpcyjną osuszania glikolem trójetylenowym (TEG) stosowaną na całym świecie. Zadaniem instalacji jest pozbycie się nadmiaru ilości wody z paliwa gazowego transportowanego gazociągiem, w sytuacjach gdy nie spełnia on parametrów jakościowych wymaganych
w krajowym systemie przesyłowym.
Głównym wyzwaniem dla PGNiG Technologie S.A. jako Generalnego Wykonawcy, oprócz faktu strategicznej funkcji realizowanej inwestycji, było zmierzenie się z bardzo napiętym harmonogram terminowym. Po intensywnym etapie prac projektowych, realizowanym z pomocą PGNiG Gazoprojekt SA, prace budowlane do momentu uruchomienia instalacji w grudniu 2019 r. trwały niewiele ponad 6 miesięcy. Uruchomienie instalacji było kamieniem milowym przedsięwzięcia. W kolejnym etapie prowadzono ruch próbny oraz testy funkcjonalne instalacji oraz dalsze prace budowlane w zakresie infrastruktury towarzyszącej.
Stacja osuszania gazu składa się z instalacji technologicznych głównych tj. instalacja osuszania gazu oraz instalacji regeneracji glikolu, a także pomocniczych – zespół zaporowo – upustowy przyłączeniowy, stacja redukcyjno-pomiarowa potrzeb własnych, instalacja zbiornika ociekowego i kolumna wydmuchowa. Instalacja ma wydajność pozwalającą osuszyć na bieżąco cały wolumen gazu, który płynie z gazociągu jamalskiego do krajowego systemu przesyłowego połączeniem we Włocławku. Wybudowana przez PGNiG Technologie SA instalacje jest pierwszą tego typu instalacją zlokalizowaną na gazociągu jamalskim w naszym kraju. Podobna instalacja, na tym gazociągu, zlokalizowana jest dopiero po stronie niemieckiej gazociągu.
Budowę instalacji realizowano na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.