1

Barbórka 2023 w PGNiG Technologie Krosno SA Grupa Orlen

Barbórka, obchodzona w tym roku w PGNiG Technologie SA 1 grudnia, to szczególne i najważniejsze święto branży górniczej i gazowniczej, będące jednocześnie wyrazem przywiązania do tradycji, pielęgnowanej od wieków i jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów.

 

Tegoroczne obchody Barbórki rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Bazylice Mniejszej „FARA” w Krośnie. Po zakończeniu Mszy Świętej złożono kwiaty pod figurą Świętej Barbary – Patronki Górników, odsłoniętej i poświęconej w ubiegłym roku, która przypomina o obecności górników na ziemi krośnieńskiej. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali wspólnie z Miejską Orkiestrą Górniczą Dętą pod pomnik Ignacego Łukasiewicza, gdzie przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, delegacje firm branży górniczej i gazowniczej, w tym organizacji związkowych, oraz szkół złożyli kwiaty, upamiętniając tym samym Patrona Naftowców.

 

Dalsza część uroczystości odbyła się w kompleksie „Dwa serca” w Krośnie. W trakcie Akademii Barbórkowej uhonorowano pracowników i wręczono im odznaczenia branżowe oraz nadano stopnie górnicze. Odznaczenia i stopnie górnicze wręczył Pan Zbigniew Leniowski, Prezes Zarządu w asyście Wiceprezesów Zarządu: Pani Stanisławy Kasprzyckiej i Pana Oliwera Koszowskiego.

Wygłoszone zostały również przemówienia okolicznościowe przez gospodarzy i zaproszonych gości.  Wśród wielu nadesłanych życzeń  otrzymaliśmy również listy od Prezesa Zarządu – Dyrektora Generalnego ORLEN SA Pana Daniela Obajtka oraz Członka Zarządu Orlen SA ds. Strategii i Zrównoważonego Rozwoju Pani Iwony Waksmundzkiej-Olejniczak, które zostały odczytane.