1

2022 – Rokiem Ignacego Łukasiewicza

Inauguracja obchodów w Zręcinie

29 października ubiegłego roku  Sejm Rzeczpospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza.

Ignacy Łukasiewicz wraz z żoną Honoratą ostatnie 15 lat życia spędzili w Zręcinie w Gminie Chorkówka w powiecie krośnieńskim. Dlatego w tej właśnie miejscowości 7 stycznia tego roku, w 200. rocznicę urodzin oraz w 140. rocznicę śmierci wielkiego Polaka, zainaugurowano uroczyste obchody. Przedstawiciele władz samorządowych, goście oraz mieszkańcy uczestniczyli w kościele pw. Świętego Biskupa Męczennika w Zręcinie w Mszy św. dziękczynnej, odprawionej pod przewodnictwem ks. arcybiskupa dr. Adama Szala metropolity przemyskiego. Potem na cmentarzu w Zręcinie złożono kwiaty na grobie Honoraty i Ignacego Łukasiewiczów.  Następnie w kościele odbyło się sympozjum historyczne, które poprowadził ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ignacy Łukasiewicz to naukowiec o formacie światowym, był on m.in twórcą przemysłu naftowego i przełomowego w tamtych czasach wynalazku, którym była lampa naftowa.

PGNiG Technologie reprezentował Zbigniew Leniowski, prezes zarządu. W uroczystościach wziął również udział poseł Piotr Babinetz, który był sprawozdawcą projektu uchwały o ustanowieniu Roku Ignacego Łukasiewicza.

Przeczytaj: Uchwała Sejmu.